Jak investovat

Private Credit: Proč ho volí velké fondy a jak z něj mohou těžit individuální investoři?

Private credit se stává stále důležitější součástí investičních portfolií, protože nabízí vyšší výnosy než veřejně obchodované dluhopisy a nižší volatilitu než akcie. Jaké jsou jeho hlavní strategie, výhody i rizika? A jak do něj mohou investovat čeští investoři?
Miroslav Margolius
Privátní investiční poradce
25. 2. 2025

Private credit se stal zajímavou alternativní investiční strategií pro investory hledající relativně stabilní výnosy mimo tradiční finanční trhy. Tento segment soukromého dluhového financování spočívá v přímých úvěrových dohodách mezi investory a podniky, což ho odlišuje od veřejně obchodovaných dluhopisů. Aktuálně spravují private credit fondy aktiva přesahující 1,5 bilionu USD, přičemž sektor nadále roste.

Historie a současnost Private Credit

Tento typ financování se začal formovat jako samostatná investiční kategorie již v 80. a 90. letech, kdy některé nebankovní instituce začaly poskytovat přímé úvěry podnikům. Po finanční krizi v roce 2008 došlo k výraznému zpřísnění bankovní regulace, což vedlo k omezení poskytování úvěrů menším a středním podnikům. Tento prostor začaly vyplňovat nebankovní úvěrové fondy, čímž vznikl fenomén tzv. debankingu.

Podle průzkumu S&P Global Market Intelligence poskytovaly banky v polovině devadesátých let více než 60 % korporátních úvěrů v USA. V roce 2018 však byl podíl bank již pouze necelých 10 %, drtivou většinu (tedy přes 90 %) financování podniků realizovaly nebankovní instituce.

Díky rychlému růstu se dnes do tohoto trhu zapojují i největší globální správci aktiv, jako jsou Blackstone, Apollo Global Management nebo Goldman Sachs, kteří v tomto segmentu dohromady spravují stovky miliard dolarů.

Dle dalších průzkumů jsou kreditní marže na veřejně obchodovaných dluhopisech aktuálně na historických minimech, což znamená nižší odměnu za podstupované riziko. Naproti tomu v private creditu zůstávají marže stále atraktivní, což zvyšuje jeho oblibu mezi investory.

Proč investoři volí private credit?

  • Vyšší výnosy než tradiční veřejně obchodované dluhopisy – private credit fondy dosahují v průměru 8–10 % p.a.

  • Nižší volatilita

  • Nízká korelace s akciovým trhem

  • Vyšší míra zajištění než u některých korporátních dluhopisů, především ve fondech zaměřených na Senior direct lending

Historická výkonnost private credit

Private credit dlouhodobě vykazuje vyšší výnosy než tradiční dluhové nástroje, přičemž si udržuje stabilní výkonnost i v obdobích tržní nejistoty. Podle analýzy společnosti EMUN dosáhl private credit v období 2009–2024 průměrného ročního výnosu 9,32 %, zatímco např. high-yield dluhopisy vykázaly v průměru 6 % ročně.

Zdroje: sepsáno na konci článku
Zdroje: sepsáno na konci článku

Strategie private credit fondů

Private credit fondy využívají různé strategie v závislosti na typu financování a profilu rizika. Tyto strategie umožňují financovat podniky, které by jinak měly omezený přístup ke kapitálu, a zároveň nabízejí investorům atraktivní výnosy. Každá z těchto strategií má jiný výnosový potenciál a rizikovost.

Velmi vyhledávanou složkou těchto portfolií je Senior direct lending, což je poskytování úvěrů korporacím, jenž tento typ financování využívají především pro další rozvoj či akvizice. Úvěry bývají zajištěny aktivy dlužníka, přináší stabilnější výnosy s nižším rizikem nesplácení. Výnosy takového typu financování se pohybují v rozmezí 8–12 % p.a.

Doplňkovou součástí diverzifikovaných portfolií neveřejných úvěrů mohou být také tzv. oportunistické typy financování zahrnující např. Venture Debt, Distressed Debt nebo Mezaninové financování, které nabízejí potenciálně velmi vysoké výnosy v rozmezí 15–25%. Avšak výměnou za vyšší riziko, které je spojeno s financováním rozvíjejících se společností nebo podniků ve finančních problémech. 


Jaká je budoucnost neveřejných úvěrů podle největších asset manažerů?

Podle největších globálních správců aktiv má private credit stále značný prostor pro růst. Důvodem je nejen pokračující debanking, ale také rostoucí poptávka po flexibilnějším financování mimo tradiční bankovní sektor. Skupina Blackstone, jeden z největších globálních správců majetku, například odhaduje, že do roku 2028 může sektor privátních úvěrů přesáhnout 3 biliony dolarů, protože stále více firem hledá rychlejší a flexibilnější úvěrové struktury.

Jaké jsou možnosti v private credit pro českého investora?

Investice do tohoto typu úvěrových strategií se nejčastěji realizují prostřednictvím zahraničních fondů a investičních společností, jako jsou Blackstone, Goldman Sachs a další. Tyto fondy však často vyžadují minimální vklad v řádu stovek tisíc až milionů dolarů, což je pro individuální investory obtížně dostupné.

Jednou z možností, jak získat expozici v tomto segmentu, jsou investiční fondy, které shromažďují kapitál od investorů a následně ho alokují k velkým private credit správcům nebo se přímo zaměřují na konkrétní private credit investice. V Česku takový fond provozuje například společnost EMUN (Global Private Credit), Sirius (Distressed credit) nebo Conseq-Orbit (Venture debt).


Výhody, rizika a role private credit v portfoliu

Private credit je doplňkem portfolia movitých investorů, protože přináší stabilní výnosy a nižší volatilitu oproti některým nástrojům veřejných trhů. 

Na druhou stranu je nutné počítat s nižší likviditou, protože investice do private credit fondů nejsou veřejně obchodované a odkupy mohou být omezené na delší časové intervaly. Dále existuje kreditní riziko, kdy selhání dlužníků může negativně ovlivnit výnosnost fondu.

Z těchto důvodů by private credit měl tvořit doplňkovou složku portfolia (obvykle kolem 5-10 % celkového portfolia movitých investorů) v závislosti na jejich investičních cílech. Tato složka diverzifikuje investiční mix, ale neměla by zastupovat likvidní část majetku. Zdravá alokace vedle ostatních investičních aktiv umožní investorům využít jeho výhod, aniž by se vystavili nadměrnému riziku.


Zdroje článku: Bloomberg Global-Aggregate Total return index, Bloomberg Global High Yield Total return index, Bloomberg US Treasury total return index, EMUN investiční společnost, ICE BofA, Morningstar Global Leveraged Loans index, MSCI Global Private credit Closed-End Fund Index, Pitchbook, S&P Global Market Intelligence, US FED.

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Před jakýmkoliv investičním rozhodnutím se obraťte na svého investičního poradce.

Miroslav Margolius
Privátní investiční poradce
25. 2. 2025

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter Long Capital a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte prosím svůj e-mail.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (26.5 + 26.1) *

Kontaktujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány (máme zákonnou povinnost archivovat komunikaci se zákazníky týkající se investičních nástrojů a služeb). Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům prosím využívejte kontaktní formulář nebo e-mail.

Nahoru