Komentáře

Vanguard a další investiční giganti očekávají slabší akciový růst

Výnosy akcií mohou zpomalit, varují největší investiční společnosti světa. Co říkají jejich predikce?
Miroslav Margolius
Privátní investiční poradce
13. 2. 2025

V lednovém článku upozorňoval Jan Traxler na možnost, že valuace amerických akcií jsou na vysokých úrovních. Nyní přinášíme pohled velkých investičních domů, jako jsou Vanguard, BlackRock a J.P. Morgan, které ve svých analýzách pracují s variantou nižších budoucích výnosů amerických akcií. 

Investory, kteří byli v posledních letech zvyklí na stabilní růst amerických akcií, by tak mohlo čekat nepříjemné překvapení. Podle těchto analýz se výnosy amerických akcií mohou v příští dekádě výrazně snížit.

A co je ještě zajímavější? Některé společnosti dokonce očekávají, že americké dluhopisy mohou vynášet více než akcie.

Nastane vystřízlivění z akciového večírku?

Podle Vanguardu, jednoho z největších správců investičních fondů na světě, se výnosy amerických akcií v příštích deseti letech mají pohybovat mezi 2,8 % a 4,8 % ročně, což je citelný pokles oproti minulosti. Oproti tomu očekávají, že americké dluhopisy nabídnou výnos 4,3 % až 5,3 %, což znamená, že by mohly v příštích letech konkurovat akciím při nižším podstoupeném riziku.

Analytici BlackRocku, dalšího z největších správců aktiv na světě, mají predikce pro americké akcie o něco vyšší, očekávají přibližně 6,2 % ročně. Oproti tomu jejich očekávaný výnos pro americké dluhopisy se pohybuje kolem 3,7 %.

Také J.P. Morgan snížil své predikce kvůli vysokým valuacím akcií a nyní očekává 6,7% roční výnos pro americké akcie v horizontu 10–15 let. Jejich očekávání pro dluhopisy je na úrovni 4,6 % ročně.

Nejpesimističtější pohled však přichází od investiční společnosti GMO (Grantham Mayo Van Otterloo & Co.). Jejich analytici očekávají, že americké akcie přinesou v příštích sedmi letech dokonce záporný roční výnos -6,3 %! Tento odhad se dá považovat za extrémně pesimistický, neboť by se v reálu jednalo o jednu z nejhorších dekád amerických akcií.

Proč experti varují před nízkými výnosy akcií?

Hlavním problémem je extrémně vysoké ocenění amerických akcií. Po prudkém růstu trhů v posledních letech považují analytici akcie za drahé a jejich budoucí výnosy tedy očekávají mnohem slabší.

Další faktory, které mohou zpomalit růst akciového trhu:

  • Slábnoucí ekonomický růst – Po letech stimulů a extrémně uvolněné měnové politiky se ekonomika dostává do fáze normalizace, což by mohlo zpomalit růst zisků firem.
  • Vyšší atraktivita dluhopisů – Po dlouhé době nízkých výnosů nabízejí dluhopisy opět slušné zhodnocení při nižším riziku než akcie, což může odčerpat kapitál z akciového trhu.


Co tedy s akciemi a dluhopisy?

Podle různých analýz by mohlo být na čase začít uvažovat při skládání portfolií mimo jiné o následující.

  • Geografická alokace – Větší diverzifikaci do zahraničních akcií. Například evropské a rozvíjející se trhy mají podle Vanguardu a dalších analytiků lepší růstový potenciál než akcie americké.
  • Podíl dluhopisů – Některé společnosti dokonce doporučují, aby investoři zvážili vyváženější poměr akcií a dluhopisů v portfoliu, místo tradiční strategie 60/40 (60 % v akciích a 40 % v dluhopisech). Pro některé typy investorů by dokonce mohlo stát za zvážení zmíněné rozložení jednoduše prohodit.
  • Hodnotové akcie – Vanguard očekává lepší výkonnost malých a hodnotových akcií (např. obory finance, zdravotnictví atd.) oproti velkým růstovým titulům (např. technologické obory).

Diverzifikace jako nástroj k investování bez bezesných nocí

Pokud plánujete dlouhodobě investovat, není asi rozumné spoléhat výhradně jen na silný růst amerických akcií z minulého desetiletí. Akcie a dluhopisy jsou nedílnou součástí portfolií většiny investorů, ovšem nejbohatší investoři světa mají dlouhodobě portfolia diverzifikovaná o další třídy aktiv jako např. nemovitosti, private equity nebo alternativy vykazující dlouhodobě nulovou korelaci s hlavními akciovými indexy.

Taková diverzifikace má za cíl dlouhodobě udržovat investiční majetek v dobré kondici a minimalizovat negativní dopady turbulentních období, která nyní očekávají analytici výše uvedených investičních hegemonů.

Zdroje: Vanguard, Investopedia, Mornigstar

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Před jakýmkoliv investičním rozhodnutím se obraťte na svého investičního poradce.

Miroslav Margolius
Privátní investiční poradce
13. 2. 2025

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter Long Capital a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte prosím svůj e-mail.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (36.8 + 15.8) *

Kontaktujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány (máme zákonnou povinnost archivovat komunikaci se zákazníky týkající se investičních nástrojů a služeb). Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům prosím využívejte kontaktní formulář nebo e-mail.

Nahoru